Karar Toplayıcısı Olun

Network Marketing işinde insanların en temel sıkıntılarından birisi de çoooook yavaş hareket etmeleridir. Yavaş olmalarının tabi ki bir çok sebebi var. Sebeplerin ne olduğu belki başka bir yazının konusudur. Bu yazıdaki amacım size doğru bakış açısını kazandırmak ve harekete geçmeniz konusunda size yardımcı olabilmektir.

Distribütörlerin yavaş olmalarının en temel sebeplerinden birisi, adayları ikna etmek durumunda oldukları zannıdır. Sizin işiniz ikna etmek değildir. Sizin işiniz, sunumu göstermektir ve adayın kararını istemektir. Yani kısaca sizin işiniz karar toplayıcılığıdır.

Sunumu göster. Kararını iste. Sunumu göster. Kararını iste. Sunumu göster. Kararını iste.

Sunumu göster. Kararını iste…

Kendinizi eğer bu mekaniğe sokarsanız çok daha az yorulduğunuzu farkedersiniz. Kendinizi hayal kırıklığına karşı koruma altına alırsınız. Hiç kimseye karşı psikolojik yatırım yapmayın. Tempolu bir şekilde adayların sunum görmelerini sağlayın. Tempo aylık 30 adayın sunum görmesidir. Aylık 30 sunumun altına düşmemeye gayret gösterin. Kim ürünü alır, kim distribütör olur gibi soruların yanıtları ile ilgilenmeyin.

Önce mekanikleşmelisiniz. Özellikle Alman ve Japonların tartışmaya açık bir şekilde dünyanın en iyi Network Marketing işi yapan toplumlar olmaları bir tesadüf değildir. Bu toplumların iyi networkçüler olmaları belli bir mekanik çalışma disiplinine, kültürüne sahip olan toplumlar olmalarından kaynaklanmaktadır.

3 ayda 100 kişiye sunumu göstermeyi hedefleyin. Bu hadef size cılız bir hedefmiş gibi görünebilir. Görünmesin. İşin içine süreklilik faktörü girdiği anda iş belli bir tempoda inşa olmaya başlar. 3 ayda 100 kişiye sunum gösterme temposu bana sorarsanız mükemmel bir part-timer temposudur. Bir çok full-timerın çıkmaya başaramadığı bir tempodur.

Önce ilk turda bu 100 kişinin hepsine sunumu gösterin.

Kararlarını isteyin.

Kararsız olanları lider veya liderlerinizle tanıştırın. İster bir zoom oturumunda, ister yüz yüze, ister 3lü bir telefon konferans görüşmesinde..eğer mümkünatı varsa en uygun ortam otel toplantısı olabilir. Otel toplantıları bana göre kopyalanabilir ve sürdürülebilir bir toplantı türü değildir ancak, olmasında tabi ki fayda olan bir toplantı türüdür.

İlk turu hızla tamamlayın. Adaylarla zaman kaybetmeyin. Tamamen sunum sayısına oynayın. Tamamen sunum sayısına odaklanın. Sizi oyalayıcı, hızdan düşürücü hiçbir oyuna gelmeyin. Adaylar tartışmak isterler. Tartışmayın. Tartışmalara katılmayın. Adayların tartışmak istemelerinin ana sebebi prensipte almış oldukları “hayır” veya “red” yanıtlarına şimdi artık bahane veya bahaneler bulmak ve bahanelerinin gücünü arttırmaktır. Böylelikle fikri reddederken kendilerini çok daha iyi hissedecekleri gönül rahatlığını tesis etmek istemeleridir. Bu oyuna gelmeyin. Tartışmaların kazananı yoktur. Tartışmayı kazanabilirsiniz ancak, bilin ki adayı kaybedersiniz. Tartışmak iyi bir fikirmiş gibi görünebilir ancak, konu eğer network marketing ise hiç de iyi bir fikir değil tam aksine, kötü bir fikirdir.

İlk turu çok hızlı bir şekilde tamamlayın.

İkinci tura başlayın. İkinci 100 kişi. Bu arada büyük ihtimalle bu ikinci yüz kişinin tamamı ile belki de görüşemeyebilirsiniz çünkü, bu arada organizasyonunuzdaki insan sayısı artmaya başlar. Tamemen sunum göstermeye odaklanın. Adaylarla zaman geçirmeyin. Adaylar olumlu olabilir. Bu sizi genelde umutlandırır. Bu durum yavaşlamanıza ve o adaya konsantre olmanıza sebebiyet verebilir. Bu durumun potansiyel riskini bilin. Yavaşlama. Temponun düşmesi. Adayla vakit geçirmeye başlarsınız. Geçirdiğiniz zamana dikkat edin. Bir çok benzer durumda olan bir çok aday daha sonra birisi veya birilerinin beyinlerine çöp dökmesi sonusunda size döner ve “ben yokum” der. Ona zaman yatırımı yapmışsınızdır. Psikolojik yatırım yapmışsınızdır.

Bir başlasa süper yapar bu işi!

Şimdi başlamamıştır. Sizin de moraliniz bozulmuştur. Bu tür moral bozukluğuna karşı kendinizi korumalısınız. Bunun yolu adaya duygusal yatırım yapmamaktan geçer.

Bizler bu sektörde birisi başladı diye göbek atmayız. Birisi başlamadı veya bıraktı diye de karalar bağlamayız. Bu konuda nötr olun. Kariyerli olan distribütörleriniz de işi bırakacaktır. Bu durum 70 yıllık network marketing sektörünün bir gerçeğidir. Bu gerçek değişmez. Buna rağmen bir çok bırakmayan, asla pes etmeyen insan başarılı olmaya devam eder. Bu da network marketing sektörünün gerçeğidir. Her türlü negatif duruma karşı hazırlıklı olun. Her şey mümkün. En çok başarılı olan insanlar genellikle en çok negatif durumu yaşayan distribütörler arasından çıkıyor.

Özet

Tempoya çıkın.

İşinize ritim kazandırın.

Sürekliliği tesis ederek tempoda kalın.

Daha fazla adayla daha az konuşun.

3 ayda 100 kişiye sunumu göstermeyi hedefleyin.

6 ayda 200 kişiye sunumu göstereyi hedefleyin.

Olumsuzlara takılmayın.

Onlarla daha sonra ilgileneceğiz.

Şimdilik yanıtını merak ettiğimiz soru şu. Kimler hızlı karar alıcı? Kimlerin kararı “evet”?

Yavaş olursanız hayırların sayısını arttırırsınız. Adaylara hayır demeleri için çok güzel bir zemin hazırlamış olursunuz. Sebebi adayın sizin her hamlenizi seyrediyor olması değildir. Zaten buna imkan yoktur. Sebebi, sizin henüz hızlı bir karar taraması yapma karar almamış olduğunuzu kolaylıkla hissediyor olmalarıdır.

Selamlar, Yavuz BAĞCI

 

 

 

Network Marketing ÜCRETSİZ e-mail eğitim kursuma katılmak için aşağıdaki linke tıklayın ve formu doldurun https://yavuzbagci.com/

“Network Marketing Distribütörleri İçin Soğuk Piyasada Davet Formülü” kitabımı incelemek için aşağıdaki linke tıklayın  https://www.kitapyurdu.com/kitap/network-marketing-distributorleri-icin-soguk-cevrede-davet-formulu/418669.html?gclid=Cj0KCQjwhPfkBRD0ARIsAAcYycHWHKxcAdnFnUA88RlONfvzuYZUuNm_L9M8dIRalIvQXKvvlVWkGEIaAl2xEALw_wcB

90 Günlük Eylem Planı “Network Marketing’de ilk veya şu andan itibaren ilk 90 günlük masif patlama gücü ile işinizi inşa edin” Kursu incelemek için aşağıdaki linke tıklayın https://www.udemy.com/ilk-90-gun/?couponCode=ILK.90.GUN

Network Marketing Liderlik Akademisi “Güçlü, kalıcı, güvenli ve karlı bir Network Marketing ticaretini yönetmenin sırlarını öğrenin” Kursu incelemek için aşağıdaki linke tıklayın https://www.udemy.com/network-marketing-liderlik-akademisi/?couponCode=LIDERLIK.AKADEMISI