İnsanları Nasıl Etkilersiniz?

“Biraz ilgi çekiyorum ve beni arayanları yeterince etkileyemediğim için ekibime dahil olmuyorlar”

🙂 Olmazlar. Bilirim. Konu ile ilgili değerlendirmelerimi hemen birkaç satırla paylaşayım. Belki de bu paylaşım size ciddi şekilde yardımcı olabilecektir.

İlgiyi çekme konusu

Network Marketing (MLM) endüstrisi ilginç olmaya çalışan insanlarla dolu. İlginç olmaya çalışmayın. İlgili olun. Kime karşı ilgili olun. Adaya karşı ilgili olun. Eğer ilginç olmaya çalışırsanız bunun adı çok büyük ihtimalle manipülasyon olur. Manipülasyon, adaya karşı yapılan yanıltıcı harekettir. Aday, siz ilginçsiniz diye işe başlamaz. İşe başlasa dahi, üretken bir distribütöre dönüşmesi ihtimali oldukça düşüktür. Bunun yerine eğer, ona karşı İLGİLİ olursanız, onu dinlerseniz, sorularınızla muhabbeti derinleştirebilirseniz, hayatta NELER İSTİYOR ve/veya hayatta NELERİ İSTEMİYOR sorularının yanıtlarını kendi ağzından alabilirseniz daha sonra ona sunacağınız çözüme karşı sizi dikkatli bir şekilde dinlemesinin yolunu açmış olursunuz.

Dikkat edin “Size katılacağının yolunu açmış olursunuz” demedim. Henüz daha o aşamaya gelmedik. İlk amacımız, adayın sizi dinlemeye açık duruma gelmesi. Dolayısı ile, ilgi çekmeye çalışmayın. Bu endüstride insanlar bu işin ilgi çekebilmek olduğunu düşünürler. Bu, doğru zannedilen bir yanlıştır. Bunun ne size, ne de adaya bir faydası vardır. İlgi çekmekten kastınız eğer REKLAM yapmaksa bu tabi ki doğru bir hamle. Biraz merak uyandırmak oldukça kaliteli bir sürecin başlamasına yardımcı olacaktır.

“…beni arayanları yeterince etkileyemediğim için…”

Sorun da tam olarak bu zaten. Kişi sizden etkilenerek işe başlamamalı. Sizden etkilenerek işe başlayan insanlar çok büyük ihtimalle üretken distribütörlere dönüşemeyeceklerdir ancak, kendi kendilerini ikna edebilirlerse büyük ihtimalle ciddi ciro üreticilerine dönüşürler. İnsanların kendi kendilerini ikna etmelerine yardımcı olun. İkna etmeye çalışmayın. Etkilemeye çalışmayın. Etkilemeye çalışmak gerçeği değiştirme yönünde yapılan harekettir. O görüşmeden büyük ihtimalle uzun vadeli ticari bir ilişki ve yapı ortaya çıkmayacaktır. İnsanları etkilemeye çalışmayın. Önce reklamı yapın. İlgi durumunu kontrol edin. Sonra da bilgiyi, olabildiğince basit bir şekilde, herhangi bir değişikliğe mahal vermeyecek şekilde, manipülatif hareketlerden uzak bir şekilde ve mutlaka şirketinizin araçları ile servis edin. Profesyoneller araçları ustalıkla kullanan insanlardır.

Daha evvel bu kitabı okumuş muydunuz bilemiyorum ancak, ciddi anlamda faydalı olabilir. Deneyin. Uzun yıllar bu sektörde bana hep şu söylendi. “Yavuz, daha çok insanla konuş, daha çok insanla konuş, daha çok insanla konuş, daha çok insanla konuş, daha çok insanla konuş,…” Konuştum. Başarılı olamadım. İnsanlar benden kaçıyorlardı. Ne desem yaranamıyordum. Sanki Allah’ın lanetli bir kuluymuşum gibi hissetmeye başlamıştım. İnsanlara daha sağlıklı, daha uzun bir yaşam ve her anlamda daha zengin bir yaşam teklif ediyordum. İnsanlar bu teklifime HAYIR diyordu. En sonunda kendime şunu dedim. “Yavuz. Burada bir yanlışlık var. Normalde hiç kimse daha sağlıklı ve daha zengin bir yaşama hayır demez. Eğer hayır diyorsa ortada insanlarla ilgili değil, seninle ilgili bir sorun var. Bunun sebebini bulup düzeltmen lazım” Şunu keşfettim. Sorun insanlarda değildi. Sorun bendeydi. İlk önce bunu kabul etmem gerekiyordu. Ben bir iletişim cahiliymişim. Bunu keşfettim. Ve, insanlarla konuşmanın oldukça basit bir formülü varmış. Onu keşfettim. O basit formülü adım adım uygulamaya başladığımda, Network Marketing endüstrisinde oldukça karlı ve kalıcı sonuçlar üretmeye başladım. Bu kitapta bu basit formülü yazdım. Keyfini çıkartın. Bu yazı ile ilgili yorumlarınızı aşağıya yapmayı ihmal etmeyin.

Sizin Başarınıza,